Stránka 1 z 1

Na čem se můžete ušetřit při provozu auta?

Napsal: pon 08. čer 2015 14:53:17
od admin
Na čem se můžete ušetřit při provozu auta?

Náklady na provoz vozu se mohou vyšplhat na tisíce nebo dokonce desetitisíce korun měsíčně. Zajímá vás, jak je možné ušetřit, aniž bychom uškodili svému vozu nebo nějak ohrozili vlastní bezpečnost?

Jak nákup auta financovat?
Už když si vůz pořizujeme, měli bychom uvažovat co nejvíce ekonomicky. Pokud není peněz nazbyt, nebudeme si kupovat zbytečně auto s vysokou spotřebou, pokud existuje úspornější varianta. Jakmile máme vybráno, vyvstává otázka, jak vozidlo financovat. Málokdo má tolik peněz v hotovosti.
Asi nejznámějším řešením pro financování pořízení automobilu je leasing. Auto postupně splácíte, v ceně můžete mít nejrůznější pojištění, a po celou dobu je jeho majitelem leasingová společnost, dokud jej nesplatíte. Mnohým lidem tato možnost vyhovuje nejvíce. Stále populárnější je také úvěr na pořízení nového vozu. Rozdílem proti leasingu je, že auto vlastníte ihned vy, nikoliv úvěrová společnost. Další variantou jsou různé půjčky od bank nebo nebankovních společností. Využít lze i americkou hypotéku.

Výhodné povinné ručení
Každý majitel vozidla, které je registrované, má ze zákona povinnost platit povinné ručení. Této povinnosti se nevyhnete, a pokud se o to někdo pokusí, riskuje obrovské postihy a při dopravní nehodě se pak nedoplatí. Nemluvě o pokutě, kterou řidič zaplatí, pokud se na nezaplacené povinné ručení přijde. Toto pojištění nás většinou stojí několik tisíc korun ročně, ale můžete na povinném ručení i trochu ušetřit, pokud nesáhneme po první nabídce, ale naopak zvážíme různé nabídky pojišťoven.

Výběr povinného ručení je totiž zcela na nás, takže proč tuto svobodu volby nevyužít? Abychom nemuseli strávit hodny porovnáváním nabídek na internetu nebo obcházení kamenných poboček, je jednodušší použít srovnávač cen TopSrovnani.cz. Stačí zadat určité údaje o vozidle a jeho majiteli. Během chvíle zjistíme, jaké povinné ručení je pro vás výhodné, a dokonce jej můžeme ihned uzavřít online. Kromě povinného ručení je vhodné mít i další pojistky, třeba havarijní pojištění.

Ušetřete na palivu a náhradních dílech
Základní položkou, která hýbe rodinným rozpočtem, bývá palivo. Chytrým krokem může být přestavba motoru. Jezdit na LPG je mnohem levnější. Jedná se o investici, která se vrátí nejpozději do roka, ale pravděpodobně dříve. Přestavět naftový motor je o něco dražší než benzinový. Nejprve si udělejte pečlivou kalkulaci, abyste věděli, kolik vás stojí pohonné hmoty nyní, a kolik by vás stály s přestavbou. Poté budete vědět, za jak dlouho se investice vrátí a zda se vám to vyplatí. Ve většině případů ale není co řešit. LPG pump přibývá, takže s tankování také nebude potíž.

A ať už jezdíte na cokoliv, natankovat co nejlevněji vám mohou pomoci speciální aplikace do chytrých telefonů. Ty prozradí, kolik zde stojí pohonné hmoty a umí i spočítat náklady na provoz automobilu. Jednou z podobných aplikací pro kontrolu ceny pohonných hmot je iPumpuj, můžete se podívat na recenzi iPumpuj.

Nečekaným výdajem mohou být opravy vozu a náhradní díly. Pokud ale použijeme neoriginální díly, které budou rovnocenné těm originálním, můžeme ušetřit tisíce korun. Dbejme ale na kvalitu těchto neznačkových dílů. Provoz auta můžete o něco zlevnit, pokud nebudeme v autě vozit zbytečný náklad, pravidelně zkontrolujeme tlak v pneumatikách a nebudeme jezdit na podhuštěných, snížíme odpor vzduchu sundáním střešního nosiče, a pokud chvíli stojíme na místě, vypneme motor. Jsou to maličkosti, ale pokud se pečlivě dodržují, ušetří nám nemalé finance.